Minden háznak története van

A Lechner a Múzeumok Majálisán

Május 18–19. között a Múzeumok Majálisa keretében nem csupán budapesti és vidéki épületek kalandos története ismerhető meg a Lechner Tudásközpont standjánál, hanem a lechneres sétatérképet forgatva a Nemzeti Múzeum épített környezetének értékeit is felfedezhetik a látogatók. A múzeumok, mint kulturális központok – A hagyomány jövője jelmondat szellemében megrendezett 24. majálison több mint száz múzeum vesz részt. Az eseménynek a múzeum épülete és megújult kertje ad otthont.

Idén ötödik alkalommal csatlakozik a Lechner Tudásközpont a Múzeumok Majálisa programjához. A 24. alkalommal, május 18-19. között megrendezett eseményen a múzeumok kulturális megtartó ereje és közösségépítő szerepe kerül a fókuszba. Az ICOM (International Council of Museums) A múzeumok, mint kulturális központok – A hagyomány jövője jelmondata szellemében 105 budapesti és vidéki múzeum várja az érdeklődőket a Nemzeti Múzeum klasszicista épületében és a megújult Múzeumkertben.

Múzeumok Majálisa 2019 (Forrás: Nemzeti Múzeum)

Hagyományainkat épített örökségünk is képviseli, építészeti értékeink tovább éléséhez múltjukat is érdemes ismernünk: egy épület nem határozható meg csupán egy házszámmal, minden háznak története van. A Lechner sétatérképét forgatva a Nemzeti Múzeum közelében található épületek közül 20 ház – köztük a Szabó Ervin könyvtár, az Astoria Szálló vagy a Kárpátia Étterem – kalandos történetét fedezhetik fel a látogatók.

A Lechner standjánál pedig a Híres emberek Budapestje és a Köztünk élő építészet térképeket böngészve a résztvevők többek között azt is megtudhatják, hogy Feszty Árpád tervezte Jókai eperfák övezte művészlakját, Weöres Sándor rózsadombi lakásának kis cselédszobájában alkotott, a Wekerletelepen 48 különböző háztípus készült, a gyulai fürdő ugyanakkor nem csupán gyógyvizéről híres, hanem botanikai értékeiről is.

Bródy Sándor egykori otthona a Bródy Sándor utca és a Múzeum körút sarkán,  Kis Ádám / Lechner Tudásközpont
Több mint 230 budapesti és vidéki épület, köztük a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, a keszthelyi Festetics-kastély és a Pécsi Nemzeti Színház homlokzata mögé kukkanthatna be az érdeklődők a Köztünk élő építészet című térképen böngészve. A Híres emberek Budapestje sorozat pedig minden héten egy újabb neves író, színész, építész, zeneszerző egykori lakhelyét mutatja be rövid bejegyzés formájában a Lechner Facebook oldalán, a több mint 60 poszt nyilvános térképen is elérhető.

A múzeumi sátrakat összekötő Tudássétány program résztvevőinek a Lechner standjánál a bemutatott épületekre vonatkozó játékos feladatot kell megoldaniuk a pontokért cserébe, míg a kisebbeket építészeti memóriajáték, kirakó és színező várja.

További információ és a részletes program a majális oldalán érhető el.

Borítókép: Bródy Sándor egykori otthona a Bródy Sándor utca és a Múzeum körút sarkán,  Kis Ádám / Lechner Tudásközpont

Jancsó Ágnes